Jump to content

Tipy z logopedie

Jak na vyslovování hlásky "L"

Zásadní chybou u většiny dětí je, že při fonování L nezvedají jazyk, ten leží na spodině dutiny ústní úplně bez pohybu. Některé děti občas jazyk "hodí" nahoru pohybem spodní čelisti, ale jazyk sám se nehýbe. Proto je často nejdříve třeba stabilizovat a zafixovat spodní čelist (držet rukou bradu, vložit špátli, prsty, mrkev, centrofix mezi zuby) a oddělit pohyb jazyka od čelisti.
Pak už stačí ukázat dítěti zdvih jazyka - špička musí být za horními zuby a při vyslovování L jazyk vykoná pohyb dolů za spodní zuby, dítě ho nesmí plazit ven z úst.
Dobré je něco (med, nutela, jedlý papír) namazat za horní řezáky, aby si dítě uvědomilo tu správnou polohu jazyka nahoře (ale u toho je také třeba fixovat tu spodní čelist). Fajn je cvičit před zrcadlem - pohyb jazyka u L je krásně vidět. Zpívat LALALA - fixovat spodní čelist a jazyk musí skákat nahoru dolů. Dobré je naučit dítě žvýkačkovou bublinu - jazyk při její tvorbě získá na obratnosti a jde mírně vzhůru.
Při výuce L je třeba celkově podpořit pohyblivost jazyka v ústech i před ústy směrem nahoru. Cvakat jazykem v ústech, přisávat jazyk k hornímu patru, olizovat horní zuby jako by jazyk byl zubní kartáček, olizovat ústa zvnějšku, zkoušet sáhnout jazykem na nos. U těchto všech cviků může figurovat jedlý papír - nejlepší pro logo cvičení je ten s potiskem eurobankovek (krásně se rozplizává). Podpořit zdvih jazyka se dobře daří i při lízání klasické zmrzliny v kornoutu (spíše letní varianta cvičení) - děti, které mají problém se zdvihem jazyka většinou mají tendenci zmrzlinu spíše odkusovat než lízat. Modelově je dobré maximálně jazyk vyplazit z úst a vykonat jím pohyb zespoda nahoru.
Držíme palce při cvičení a jakékoliv tipy nám pište na e-mail obchodvendy@seznam.cz

D.Bradáčová

Kontaktní informace

Drahomíra Bradáčová
Tisová 1066
Jesenice
252 42
Česká republika
IČ:
DIČ